Altyazı ve Dizi Sürümleri – Altyazı Çevirisi 2. Ders

Günlerdir beklenen yazı…

Önceki ders: http://oguzhanunal.net/altyazi-cevirisi-icin-gerekli-programlar/
Sonunda burada. Yazının gecikmesinin birçok sebebi var en önemlisi de vakit bulamıyor olmam. Neyse şöyle birkaç günü de geride bıraktık. Önceki derste subtitle workshop’ı yüklemiştik, çeviri modumuzu da açmıştık. Codec’imiz ve video ön izleme modumuz da aktif olduğu için videoyu izlerken çeviri yapabiliriz. Tabii farkettiyseniz elimizde video yok. 🙂

Şimdi bu video ve altyazı kaynakları için yığınla opsiyon var, herkes farklı bir yeri kullanıyor. Geçenlerde sevgili @nazo82 (mutlaka çevirdiği bir diziyi izlemişsinizdir) buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bir yazı yayınladı. Bu yazıda altyazı kaynaklarını toplamış. Kendisinden bu yazı yayınlandığında izin almış olabilirsem en aşağıda onun listelediği altyazı ve sözlük(evet,  tr-eng sözlük) kaynaklarını göreceksiniz. Fakat biz bir de sürüm uyumuna dikkat edeceğiz.


Nedir bu sürüm?

Az sonra size çevireceğiniz İngilizce kaynak dosyalarının ve videolarının linkini attığım zaman her altyazının/dizinin sonunda “DIMENSION“, “KILLERS” ve çok daha fazlası gibi sürümler göreceksiniz. Bu sürümler dosyanın genelde en sonunda büyük harflerle yazar. Önemli olan şu: altyazı ve videonun sürümü aynı olmalıdır. Örnek:

ez-tv’den bir alıntı
addic7ed’tan bir alıntı

Resimlerde de göreceğiniz üzere DIMENSION sürümü altyazı dosyamızla eşleşiyor. Hemen ikisini de indirip çeviriye başlayabilirsiniz. Şu günlerde sitem inceleniyor Google tarafından(reklam şeysileri için) o yüzden buraya direkt korsan link bırakamayacağım maalesef :(.

ÖNEMLİ! DIMENSION ve LOL sürümleri hariç, farklı sürümler birbirine uymaz. Uymaz derken, altyazı kayıyor(diğer adıyla senkron sorunu).


Bu işin en tecrübeli kişilerinden @nazo82‘nin derlediği ve benim de kullandığım kaynaklar…

Nazo82’nin yazısının linkini yukarıda vermiştim oradan direkt kendi yazısına ulaşabilirsiniz. Kendisinden tam bu kelimeleri yazarken izin almış bulundum :). Uzatmadan altyazı ve sözlük kaynaklarımıza bakalım. “Video dosyasını nereden indireceğim ya?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Reddit’teki megalinks kullanılabilir ama torrent kaynaklarından takip etmeniz en mantıklısı. Torrent kullanmayı bilmiyorsanız google üzerinden basit bir arama ile bir çok makaleye ulaşabilirsiniz.

Altyazı(İngilizce) kaynakları:

 • http://www.addic7ed.com/
 • https://subscene.com/
 • https://www.opensubtitles.org
 • https://www.planetdp.org/ (eski divxplanet)
 • http://www.turkcealtyazi.org/
 • http://subhd.com
 • https://tusubtitulo.com
 • http://www.subtitleseeker.com

Çeviri sırasında başınız sıkışınca mutlaka bakmanız gereken sözlükler:

 • http://idioms.thefreedictionary.com/
 • http://www.yourdictionary.com/
 • http://www.urbandictionary.com/
 • http://tureng.com/tr/turkce-ingilizce
 • http://www.seslisozluk.net/
 • http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts

İlk çevirilerinizde hızınız çok düşük olacak, çeviri kaliteniz berbat olacak(belki de olmaz) fakat moral bozmaya hiç gerek yok. Kimse başta süper yapmıyor bu işi. Bir sonraki dersimizde, Subtitle Workshop üzerinde hızlı çeviri yapmak için birkaç kısayol öğreneceğiz. Eğer vaktim olursa sıkça karşılaşılan Türkçe yazım hatalarından da bahsedeceğim. Sürekli yazım kurallarına vurgu yapıyorum fakat yazılarımda bir hata varsa hemen söyleyin de rezil olmadan kaldırayım 😀 hahah. Görüşmek üzere!


 

24 Comments

 1. Sevde

  Geçtiğimiz 4 yılın birikimini(yurtdışında yaşıyorum, 2. dilimi biryerlerde kullanmak istiyorum) nasıl kullanabilirim diye düşünürken sizin paylaşımlarınıza denk geldim, ve çok yararlı buldum. Teşekkür ediyorum bu güzel paylaşımınız için. Umarım ortaya güzel şeyler çıkarabilirim:) Btw sözlüklerden tureng i şiddetle tavsiye ediyorum. Bana çok yardımı dokundu/dokunuyor.

 2. Çok bilgilendirici, emeğine sağlık.. Tureng yıllardır laptopumdaydı, ablam zorla indirmişti ama nasıl kullanacağımı bilmiyordum, arkadaşlarla eve çıktım, maddi olarak kendimi desteklemek istiyordum fakat derslerim de ağırdı, ingilizcem de var kullanmak istiyordum ve bak şu işe, superman olarak çıktın karşıma 😀 Yeniden emeğine sağlık ve çok sağol 🙂

 3. Melike

  Merhaba , ben de bu programı kullanmaya başladım fakat her satır için çeviri yapmaya başladığımda sağ tarafta ‘untranslated subtitle’ yazıyor ve bu yazıyı her çeviri yaptığımda mouse ile silmem gerekiyor.
  Aşırı zaman kaybı ve yorucu.
  Sürekli mouse ile silmek zorunda mıyım yoksa başka bir kısa yolu var mı?

 4. Samed

  Merhabalar, derslerinizi uyguladım ve programı öğrendim birkaç altyazı pratiği yaptıktan sonra iş aramaya koyuldum ancak ne bir ilan görebildim ne de attığım maillere cevap alabildim.İş bulma konusunda bana yardımcı olabilicek biri var mı acaba?

 5. Ahmet Selim

  Altyazı çevirmenliği ile ilgili tüm yazılarınızı okudum ama hala çevirmem gereken film ya da videoları nereden bulabileceğimi bilmiyorum. Yardım edersen sevinirim.

  • Oğuzhan Alpagu Ünal

   Piratebay gibi torrent kaynaklarında sürümünüzle eşleşen video kaynağını bulabilirsiniz. Çalıştığınız site size bu konuda yardımcı olacaktır. Ya da google’a dizi adı + sürümü yazınca kaynağı bulabilirsiniz. (zor da olsa)

 6. Emirhan

  Sanırım eskiden birleşik yazılıyordu (bunu dememin sebebi bu kelimenin her yerde bitişik yazılması hatta ben doğru bir şekilde ayrı yazarak arattığımda arama motorlarının ben yanlış yazmışım gibi kelimeyi tekrar bitişik hale getirip düzelttiğini söylemesi) ama TDK’ye göre alt yazı bitişik değil ayrı yazılır. Bunun dışında şu ana kadar severek okudum. Özellikle benim gibi müt-ter öğrenciliğine yeni başlayan kişiler için çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

  • Oğuzhan Alpagu Ünal

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim. TDK ayrı bir şey diyor, bu işle uğraşanlar ayrı bir şey diyor, ben de tam çözemedim yıllar geçmesine rağmen. Artık gönlünüz nasıl isterse diyelim 🙂

  • Oğuzhan Alpagu Ünal

   Torrent kaynaklarından bulabilirsiniz. Normalde size çalıştığınız site yollar linkini indirmeniz için. Eğer yollamıyorlarsa piratebay gibi torrent sitelerinden uygun sürümdeki dizi bölümünü indirmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir